Jakie oświetlenie wybrać do pracy przy komputerze?

Oświetlenie jest niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na efektywność pracy. Osoby, które spędzają wiele czasu przed komputerem, powinny szczególnie zadbać o tę kwestię, aby nie przeciążać dodatkowo wzroku. Warto wiedzieć, że każde stanowisko komputerowe musi spełniać określone normy. Z tego względu warto przywiązywać dużą wagę do oświetlenia miejsca pracy przy komputerze.

Przepisy i zalecenia BHP dotyczące oświetlenia stanowiska pracy przy komputerze

Wybierając oświetlenie stanowiska pracy przy komputerze, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na obowiązujące przepisy i zalecenia dotyczące higieny i bezpieczeństwa. Najważniejszym dokumentem, który dokładnie określa te kwestie, jest Kodeks Pracy.

Dobierając lampy oraz żarówki, należy zadbać o to, aby nie były one za słabe ani za silne, a także o to, aby można było ustawić lampę pod odpowiednim kątem. Zgodnie z przepisami, poziom natężenia światła na stanowisku pracy nie powinien wynosić mniej niż 500 lx. Lampy, które znajdują się w pobliżu komputera, powinny być zamontowane i ustawione tak, żeby snop światła padał z góry, około 30 cm od wzroku pracownika. Dzięki temu oczy nie będą nadmiernie przemęczone. Pozytywnym rozwiązaniem jest także doświetlenie ściany za monitorem.

Ponadto warto podkreślić, że oczy dużo lepiej znoszą ciepłe światło. Z tego względu warto wybierać żarówki o delikatnie żółtej barwie.

Jakie lampy do pracy przy komputerze wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele lamp, które są przeznaczone do pracy przy komputerze. Wiele ciekawych modeli można znaleźć w ofercie sklepu Luxmat. Zgodnie ze swoimi preferencjami i warunkami, możesz wybrać kinkiety, lampy podłogowe, a także lampy biurkowe. Dobrym rozwiązaniem jest wybór oświetlenia regulowanego, które można ustawić w sposób optymalny, tak aby dostosować intensywność padającego światła do swoich potrzeb.

Wygląd lamp biurowych

Wybierając lampy do pracy przy komputerze, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ich funkcjonalność. Kwestią drugorzędną, o którą jednak warto zadbać, jest ich wygląd. Biuro to miejsce, w którym przyjmuje się klientów i współpracowników, dlatego trzeba też położyć nacisk na estetykę danego wnętrza. Niektóre lampy, oprócz tego, że zapewniają optymalny poziom oświetlenia, to pełnią także funkcję dekoracyjną. Zdecydowanie warto wybrać takie produkty, które nadadzą wnętrzu odpowiedni charakter.

Temperatura oraz moc światła wpływa na samopoczucie i produktywność pracownika. Dodatkowo względy wizualne także mają znaczenie. O wiele łatwiej wykonuje się swoje obowiązki w jasnym, uporządkowanym wnętrzu, które jest dobrze oświetlone. Warto mieć to na uwadze. Dobrym rozwiązaniem jest powierzenie doboru światła w biurze specjalistom, którzy znają się na tego typu kwestiach i wiedzą, na co należy zwrócić uwagę, by spełnić określone normy.

Jak oświetlić stanowisko komputerowe?