Jakie są normy natężenia oświetlenia?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością spełnienia wielu istotnych norm. Między innymi pracodawca jest zobowiązany do zagwarantowania odpowiednich warunków umożliwiających należyte, komfortowe oraz bezpieczne wykonywanie pracy przez osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie. Jedną z ważniejszych kwestii są normy natężenia oświetlenia, które trzeba spełnić, aby pracownicy mieli możliwość prawidłowej realizacji swoich obowiązków. Pominięcie tego kroku może doprowadzić do różnych zagrożeń czy chorób zawodowych. Jeżeli pracodawca nie zapewni odpowiednich warunków swoim pracownikom, mogą go spotkać przykre konsekwencje w postaci kar finansowych.

Co warto wiedzieć o natężeniu oświetlenia w miejscu pracy?

Istnieją specjalne normy pomiarów natężenia oświetlenia, które wyraźnie określają, jaki poziom intensywności światła obowiązuje na konkretnym stanowisku pracy. Aktualnie obowiązuje norma PN-EN 12464-1 "Światło i oświetlenie - Oświetlenie miejsc pracy". W dokumencie tym można znaleźć szczegółową tabelę informującą o tym, jaki poziom oświetlenia powinien być zapewniony na konkretnych stanowiskach pracy. Warto zaznaczyć, że dotyczy to oświetlenia elektrycznego, które powinno być montowane niezależnie od oświetlenia naturalnego.

Jakie są określone normy natężenia oświetlenia w pomieszczeniu biurowym?

• 300 lux – wykonywanie prac przy komputerze (pisanie, drukowanie),
• 1000 lux – precyzyjne prace mechaniczne wymagające dużej dokładności.

Warto mieć na uwadze te wartości, aby zapewnić pracownikom warunki oświetleniowe zgodne z obowiązującymi przepisami. Normy natężenia oświetlenia w pomieszczeniach są rygorystyczne i należy ich ściśle przestrzegać, aby uniknąć kłopotów, kar, wypadków w pracy, chorób zawodowych pracowników czy też obniżenia jakości albo wydajności pracy.

Jak przeprowadzić profesjonalny pomiar?

Aby dokonać pomiaru, należy skorzystać z usług profesjonalnej firmy posiadającej wszelkie niezbędne licencje i certyfikaty potwierdzające wiarygodność dokonywanych pomiarów. Najlepsi specjaliści dostępni na rynku zatrudniają wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników, którzy korzystają z nowoczesnego wyposażenia pomiarowego. Oferują oni dokładne wykonanie usługi, dzięki czemu pracodawca może upewnić się, że spełnia wszystkie istotne wymagania lub musi zadbać o dodatkowe oświetlenie, aby je spełnić. Na szczęście oferty takich firm specjalizujących się w pomiarach można szybko i łatwo znaleźć w Internecie. Jedną z nich jest Luxmat.

Pomiar natężenia oświetlenia